Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks karny

Prawo karne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks karny

Stan prawny: luty 2021r.
Tekst jednolity kodeksu karnego
Linki sponsorowane

Formy popełniania przestępstwa

Art. 13.

§ 1. Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje.

§ 2. Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.

Art. 14.

§ 1. Sąd wymierza karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa.

§ 2. W wypadku określonym w art. 13 § 2 sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Art. 15.

§ 1. Nie podlega karze za usiłowanie, kto dobrowolnie odstąpił od dokonania lub zapobiegł skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.

§ 2. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do sprawcy, który dobrowolnie starał się zapobiec skutkowi stanowiącemu znamię czynu zabronionego.

Art. 16.

§ 1. Przygotowanie zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informacje lub sporządza plan działania.

§ 2. Przygotowanie jest karalne tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi.

Art. 17.

§ 1. Nie podlega karze za przygotowanie, kto dobrowolnie od niego odstąpił, w szczególności zniszczył przygotowane środki lub zapobiegł skorzystaniu z nich w przyszłości; w razie wejścia w porozumienie z inną osobą w celu popełnienia czynu zabronionego, nie podlega karze ten, kto nadto podjął istotne starania zmierzające do zapobieżenia dokonaniu.

§ 2. Nie podlega karze za przygotowanie osoba, do której stosuje się art. 15 § 1.

Art. 18.

§ 1. Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu.

§ 2. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.

§ 3. Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

Art. 19.

§ 1. Sąd wymierza karę za podżeganie lub pomocnictwo w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo.

§ 2. Wymierzając karę za pomocnictwo sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Art. 20.

Każdy ze współdziałających w popełnieniu czynu zabronionego odpowiada w granicach swojej umyślności lub nieumyślności niezależnie od odpowiedzialności pozostałych współdziałających.

Art. 21.

§ 1. Okoliczności osobiste, wyłączające lub łagodzące albo zaostrzające odpowiedzialność karną, uwzględnia się tylko co do osoby, której dotyczą.

§ 2. Jeżeli okoliczność osobista dotycząca sprawcy, wpływająca chociażby tylko na wyższą karalność, stanowi znamię czynu zabronionego, współdziałający podlega odpowiedzialności karnej przewidzianej za ten czyn zabroniony, gdy o tej okoliczności wiedział, chociażby go nie dotyczyła.

§ 3. Wobec współdziałającego, którego nie dotyczy okoliczność określona w § 2, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

Art. 22.

§ 1. Jeżeli czynu zabronionego tylko usiłowano dokonać, podmiot określony w art. 18 § 2 i 3 odpowiada jak za usiłowanie.

§ 2. Jeżeli czynu zabronionego nie usiłowano dokonać, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Art. 23.

§ 1. Nie podlega karze współdziałający, który dobrowolnie zapobiegł dokonaniu czynu zabronionego.

§ 2. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do współdziałającego, który dobrowolnie starał się zapobiec dokonaniu czynu zabronionego.

Art. 24.

Odpowiada jak za podżeganie, kto w celu skierowania przeciwko innej osobie postępowania karnego nakłania ją do popełnienia czynu zabronionego; w tym wypadku nie stosuje się art. 22 i 23.

Agnieszka
2013-10-23 14:14:30
Odpowiedzi: 0
Witam. Mam problem i nie wiem co zrobić?Zakupiłam kuchenkę mikrofalową 04.10.13r. Po zakończonej aukcji sprzedająca wysłał mi e-maila z innym numerem konta bankowego, na który miałam przelać pieniądze(tłymaczyła się,że nie zdążyła zmienić numeru konta bankowego na allegro. Dokonałam wpłaty w wysokości 199.71zł na konto sprzedającej przelewem na poczcie w dniu 08.10.13r. do dnia dzisiejszego , tj.23.10.13r nie otrzmałam zakupionego towaru. Uzyskałam jedynie informację,że pieniądze dotarły. Od dnia wczorajszego nie ma kontaktu ze sprzedającą, nie odbiera telefonów, nie odpisuje na sms-y, nie odpowoada na e-maile. Chcę odzyskać pieniądze. Gdzie się udać, cpo zrobić? czy zdłaszać na policji? bardzo proszę o pomoc, jakieś wskazówki. Dziękuje
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-11-14 21:45:15
Odpowiedzi: 0
Jestem podejrzany o podrobienie podpisu klienta na umowie o swiadczenia telekomunikacyjne. Co mi za to moze grozic?
Dodaj odpowiedź
Elzbieta
2014-01-08 21:23:34
Odpowiedzi: 0
jaka jest kara za molestowanie nieletniej
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-05-16 17:47:20
Odpowiedzi: 0
II wydział karny ko 0/14 mam tak napisane w wezwaniu do sadu wraz z data i godzina sprawy. Co to oznacza , czego moze dotyczyc sprawa ?
Byłabym wdzieczna za odpowiedz
Dodaj odpowiedź
Grazia
2014-11-07 18:44:25
Odpowiedzi: 0
Witam.Czy w nowym Kodeksie Karnym ma zastosowanie art.212 & 1 dot.anonimów.Dziękuję.Pozdrawiam. Grażyna
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-11-30 12:12:04
Odpowiedzi: 0
witam mam 1 pytanie ponieważ nie orientuje się w kodeksie co powinienem zrobić jeżeli moja zona za pomocom osób 3 zondy do rozwodu i by go uzyskać w raz z osobami 3 roznosi plotki na moją osobę ze rzekomo obnażam się przy naszej 6letniej córce co jest nieprawdom o wszystkim jest poinformowany MOPS a także nastawia córkę przeciwko mojej osobie,proszę pomoc co mogę zrobić by niestracenie mojej córki zona jest tez znana z tego iż potrafi się sama okaleczać co też wpływa na calom sytuacje tych zaś pomówień za odpis na maila z góry dziękuję.
Dodaj odpowiedź
gość
2014-12-06 21:54:15
Odpowiedzi: 0
Witam chcialem sie zapytac co grozi mi za popelnienie tego samego wykroczenia w ciągu 3 tygodni za posiadanie ale nie wielkich ilosci? czekam juz ze 3 miesiace i nic nie przychodzi nie informuja mnie o niczym wogole jak by o mnie zapomnieli a jeszcze w obu przypadkach podalem sie dobrowolnie karze nie powino to jakos szybciej sie potoczyc i czy wsumie nie powinni odrazu mi powiedziec ile mi grozi czy co mi grozi i nie wiem co z tego wyniknie ale znajac nasz kraj to nic dobrego prosze o jaka kolwiek odpowiedz z Gory Dziekuje
Dodaj odpowiedź
anita
2014-12-17 11:24:24
Odpowiedzi: 1
moj maz zostal ukarany kara grzywny za to ze wykonal oprysk na swojej dzialce bo przy miedzy sasiadka posadzila krzewy owocowe i rzekomo mial je spryskac cz jest jakas ustalona prawnie odleglosc sadzenia krzewow drzewek od miedzy na dzialce rolnej? bardzo prosze o odpowiedz
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-04-17 23:13:55
tak co najmniej ok 2-ów powinno być a kara grzywny z 2003 art 45 kodeksu cywilnego (wtedy gdyż ten art. został wycofany)paragraf 5 mówi że musi być conajmniej ok 2 metry
Dodaj odpowiedź
Irena
2015-01-03 13:48:01
Odpowiedzi: 0
moj malzonek chory /73lata / gdy nikt nie zauwazył/ wyszedl wieczorem ze szpitala o pólnocy go milicja znalazła, kto odpowiada. do kogo zgłosic ze nie dopełniono obowiazkow
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-02-06 15:15:00
Odpowiedzi: 0
za malowanie pociągu
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-04-23 06:43:44
Odpowiedzi: 0
burmistrz uzależnia dokończenie budowy drogi dobrowolnym nieodpłatnym przekazaniem cześci swoich działek przez właścicieli.motywuje to tym że jeżeli zapłaci za te części działek to stworzy precedens i w gminie również inni nie będą oddawać swoich własnośći na cele gminne za darmo.nadmieniam że są przpypadki że za część działki w innym rejonie gminy burmistrz płacił.czy warunkowanie nieodpłatnym przekazaniem budowanie drogi nie wyczerpuje znamion przestępstwa tj zmuszaniem do określonego zachowania
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-06-15 17:26:44
Odpowiedzi: 0
Nikomu nie wadząc, bez żadnych powodów siedząc przy stole jeden z uczestników przebywających w pomieszczeniu rzucił się na mnie z nożem .W trakcie ataku krzyczał cyt."ja cie ty sk...synie zabiję. Tylko mój instynkt uchylenia się i reakcja biesiadników wytrącająca nóż uratowało mi życie. Czy czyn taki można zakwalifikować do grożby karalnej z art 190 kk czy napad rozbójniczy bądz jeszcze inaczej.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-09-01 11:15:16
Odpowiedzi: 0
Nieuregulowanie płatnosci za wykonana usługę, unikanie swiadome z zapłatą.Zawarto umowę ustną Jaka podstawa jest egzekucji od np. majstra, itp.
Dodaj odpowiedź
wojtek
2015-09-19 19:51:24
Odpowiedzi: 0
czy za wyrok za niepłacenie alimentów będoc w więzieniu moge starać sie o przedwczesne zwolnienie
Dodaj odpowiedź
Marta
2015-10-15 18:23:37
Odpowiedzi: 1
Czy obraza policjanta na sluzbie to przestepstwo czy wykroczenie?
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-03-28 09:46:08
Wykroczenie które może skutkować grzywną, ale tylko w tedy jeśli nie doszło do obrazy policjanta lub napaści na niego,
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-11-12 17:34:05
Odpowiedzi: 0
Witam,
jeśli u osoby- kierowcy niezawodowego stwierdzono częściową niepoczytalność (w czasie popełnienia czynu zabronionego), to czy może np. dostać wezwanie do medycyny pracy, celem odbycia egzaminu dla kierowców i psychotestów?
Dziękuję serdecznie za odpowiedź
Dodaj odpowiedź
Edward
2015-11-26 19:55:39
Odpowiedzi: 0
Witam,
Założyłem sprawę rozwodową.Były już trzy sprawy a w styczniu 2016 będzie trzecia.
Żona na siłe wyrzyciła mnie z domu, wcześniej
wymeldowałem się z domu, z powodów niższego ubezpieczenia oc w moich stronach.Musiałem pójść do siostry.
Za kawalerki złożyłem pieniądze na dom, będąc 7 lat za granicą.Pieniądze przesyłałem w kawalerce ojcu, a tata kupował materiał na dom.Jak ożeniłem się przywiozłem materiał do żony i w ten sposób został pobudowany dom.Czy materiał na dom jest tylko i wyłącznie moją osobistą własnością,wydaje mi się że tak.Obecnie w tym domu mieszka żona, czyli nie mieszka ona w swoim domu jak cały czas teraz niszczy mnie.
W jaki sposób może być dokonany podział takiego domu.Jak ona nie będzie miała pieniędzy żeby mnie spłacić.Przecięż cały materiał na dom jest moją osobistą własnością.
Działka jest jej, ale dom prawie w całości jest moją własnością nabytą przed powstaniem wspólności ustawowej i nie podlega podziałowi.

Jak dobrze pokierować podziałem, żebym nie stracił.Jeżeli ona nie będzie miała funduszy żeby mnie spłacić co mam zrobić.
Działkę dał jej ojciec już jak byliśmy po ślubie.Teść zawsze wypominał mi że włączył mnie do wspólności działki, więc zrzekłem się tej działki na której stoi dom postawiony z mojego osobistego dorobku przed ślubem.
Czy mogę prze pomocy policji wejść na siłę do domu i tam mieszkać

Bardzo proszę o pomoc
Dodaj odpowiedź
Pawel
2016-02-08 00:34:29
Odpowiedzi: 1
Czy karze podlega osoba ktora słysząc odmowę wciąż mimo woli dotyka drugą osobę
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-06-01 07:51:45
tak, jest to zabronione prawnie oczywiście jeżeli taka osoba to zgłosi.Taka osoba też w takim przypadku może wystąpić do sądu o zakaz zbliżania się co wtedy jest już karane.
Dodaj odpowiedź
Ryszard
2016-05-21 07:12:46
Odpowiedzi: 0
Po 16 latach rozstałem się z moją partnerką,jak mogę odzyskać moje rzeczy które zakupiłem po zagranicami kraju chodzi o biżuterię byliśmy w związku nie formalnym.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-08-30 19:53:13
Odpowiedzi: 0
Rozważmy taką sytuacje: rodzic wie o popełnionym przestępstwie którego ofiarą jest jego dziecko i ma prawo zgłosić to odpowiednim służbom. Nie robi jednak tego i ziała przy tym pośrednio na szkodę swojego dziecka. Czy to sankcjonuje jakiś paragraf?
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-09-22 22:07:27
Odpowiedzi: 0
Czy osoba ciAgle prowokująca słowami że będziemy mieć zawiasy i mamy dzieci i że napewno bedziemy je mieć i mamy to nagrane jak się głupio cieszy jak to mówi jest prowokatorem? Chcemy spokojnie żyć i wychowywać swoje dzieci a sąsiadki nam na to nie pozwalają nazywaja nas psycholami bo nie chcemy żeby nasze dzieci miały jakikolwiek kontakt z nimi, nie przez to że jestesmy jacyś inni tylko poprostu ze wzglęgu na bezpieczeństwo, bo chcą brać dziecko i zamykać u nich w domu, albo wypuszczają psa bez smyczy który by ugryzł już mojego syna. Dodam tylko że mamy wspólne podwórko, nieogrodzone. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.
Dodaj odpowiedź
Kaszj
2017-03-27 14:12:17
Odpowiedzi: 0
Jesli maz prowadzil skuter pod wplywem alkoholu moze stracic prawo jazdy? Na jak dlugo?
Dodaj odpowiedź
Andrzej
2017-06-04 22:13:56
Odpowiedzi: 0
Zostałem napadnięty w sklepie i uderzony całe zajście nagrał sklepowy monitoring.Policjantki które przyjechały na interwencję stwierdziły że nic mi się nie stało i mogę swych praw dochodzić z prywatnego oskarżenia.Na prośbę o zabezpieczenie nagrania z monitoringu stwierdziły że tylko sąd może wydać takie polecenie.Wiadomo że monitoring po pewnym czasie się kasuje automatycznie.Do kogo mam się zwrócić o pomoc bo to jest jedyny dowód w sprawie.Będę wdzięczny za pomoc.
Dodaj odpowiedź
janina
2019-01-15 21:28:55
Odpowiedzi: 0
napisano na mnie donos do gminy, że źle traktuję psa. dla mnie to jest pomówienie . co mam zrobić
Dodaj odpowiedź
Marthin Mass
2020-12-22 00:07:59
Odpowiedzi: 0
TOP GRADE UNDETECTABLE COUNTERFEIT BANK NOTES ONLINE , DOLLARS , GBP , CAD , EURO, AUD DOLLAS , PASSPORT, DRIVERS LICENSE AND ID CARD Wickr ID plugnotes Telegram @Banknotes13 Click www.realfakebanknotes.com https://www.realfakebanknotes.com/ https://www.realfakebanknotes.com/ https://www.realfakebanknotes.com/ WhatsAPP+18152900660 WhatsAPP+18152900660 Email:[email protected] Email:[email protected] Email:[email protected] All our undetectable counterfeit money for sale carries all these security Properties which are found on the government issued notes; We are leader in authentic Banknotes production. Our notes are 98% clone to the real notes. PASS:✅ PEN✅ UV✅ SELF SERVICE MACHINE✅ SHOPS✅ ❌NO TIME WASTERS DON'T MESSAGE ME IF NOT READY TO BUY THERE'S A MINIMUM TO ODER 100% GUARANTEE DELIVERY ✅???? All our banknotes carry the security properties below -Holograms and Holographic Strips -Micro-Lettering -Methalic Ink and Thread -Watermarks -IR Detecton -Ultra-violet features -See through Features -Different serial number -Same serial number. With all this properties in the notes, our notes are safe to use . WHERE OUR NOTES CAN BE USE; MC DONALD’S , SHOPS , RESTAURANTS , SUPERMARKETS , PETROL SHOPS , GAME HALL , ATM, BANKS,SHOPPING MALLS , GAME AND ATTRACTION PARKS , ELECTRONIC SHOPS , TAXI , METRO AND TRAIN STATION , USED TO PAY BUS AND ANY TRANSPORTATION AND CAN BE USED FOR OTHER PERSONAL PURPOSE AND EVERYWHERE ……. – Our bills/notes bypass everything, counterfeit pens and machines. – Can’t be used in banks. – We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES Rules 1 ) no begging 2) don't ask for free money 3) there is a minimum order do not come and implement yours 4) follow my instructions 5) all shipment is Express shipping 6) payment methods * BITCOIN OR AMAZON GIFT CARD. NB: WE ARE MORE INTERESTED IN LONG TERM BUSINESS PROMO PRICE LIST. AAA grade British pounds notes ???? £ 50,000 = £ 2000 £ 25,000 = £ 1000 £ 20,000 = £ 880 £ 8,000 = £ 440 AAA grade fake euro notes ???? € 30,000 = € 1,600 € 20,000 = € 1000 € 8,000 = € 400 AAA grade fake USD notes ???? $ 30,000 = $ 1,500 $ 20,000 = $ 1000 $ 10,000 = $ 500 CONTACT DETAILS Wickr ID plugnotes Telegram @Banknotes13 Click www.realfakebanknotes.com https://www.realfakebanknotes.com/ https://www.realfakebanknotes.com
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie