Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks karny

Prawo karne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks karny

Stan prawny: listopad 2020r.
Tekst jednolity kodeksu karnego
Linki sponsorowane

Odpowiedzialność za przestępstwa popełnione za granicą

Art. 109.

Ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego, który popełnił przestępstwo za granicą.

Art. 110.

§ 1. Ustawę karną polską stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej lub polskiej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz do cudzoziemca, który popełnił za granicą przestępstwo o charakterze terrorystycznym.

§ 2. Ustawę karną polską stosuje się w razie popełnienia przez cudzoziemca za granicą czynu zabronionego innego niż wymieniony w § 1, jeżeli czyn zabroniony jest w ustawie karnej polskiej zagrożony karą przekraczającą 2 lata pozbawienia wolności, a sprawca przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie postanowiono go wydać.

Art. 111.

§ 1. Warunkiem odpowiedzialności za czyn popełniony za granicą jest uznanie takiego czynu za przestępstwo również przez ustawę obowiązującą w miejscu jego popełnienia.

§ 2. Jeżeli zachodzą różnice między ustawą polską, a ustawą obowiązującą w miejscu popełnienia czynu, stosując ustawę polską, sąd może uwzględnić te różnice na korzyść sprawcy.

§ 3. Warunek przewidziany w § 1 nie ma zastosowania do polskiego funkcjonariusza publicznego, który pełniąc służbę za granicą popełnił tam przestępstwo w związku z wykonywaniem swoich funkcji, ani do osoby, która popełniła przestępstwo w miejscu nie podlegającym żadnej władzy państwowej.

Art. 112.

Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia:

Art. 113.

Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia przestępstwa, ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca, którego nie postanowiono wydać, w razie popełnienia przez niego za granicą przestępstwa, do którego ścigania Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana na mocy umowy międzynarodowej, lub przestępstwa określonego w Rzymskim Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego sporządzonym w Rzymie dnia 17 lipca 1998 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 78, poz. 708).

Art. 114.

§ 1. Orzeczenie zapadłe za granicą nie stanowi przeszkody do wszczęcia lub prowadzenia postępowania karnego o ten sam czyn zabroniony przed sądem polskim.

§ 2. Sąd zalicza na poczet orzeczonej kary okres rzeczywistego pozbawienia wolności za granicą oraz wykonywaną tam karę, uwzględniając różnice zachodzące między tymi karami.

§ 3. Przepisu § 1 nie stosuje się:

§ 4. Jeżeli nastąpiło przejęcie obywatela polskiego, skazanego prawomocnie przez sąd obcego państwa, do wykonania wyroku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sąd określa według polskiego prawa kwalifikację prawną czynu oraz podlegającą wykonaniu karę lub inny środek przewidziany w tej ustawie; podstawę określenia kary lub środka podlegającego wykonaniu stanowi wyrok wydany przez sąd państwa obcego, kara grożąca za taki czyn w polskim prawie, okres rzeczywistego pozbawienia wolności za granicą oraz wykonana tam kara lub inny środek, z uwzględnieniem różnic na korzyść skazanego.

Art. 114a.

W postępowaniu karnym uwzględnia się wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej prawomocne orzeczenie skazujące sądu właściwego w sprawach karnych uznające daną osobę za winną popełnienia przestępstwa w sprawie o inny czyn niż będący przedmiotem postępowania karnego, chyba że:

Pytania prawne (4):
Większe okno
elizabetta
2012-10-25 19:13:22
Odpowiedzi: 0
witam mam takie pytanie syn mojej siostry wraz z porozumieniem ze swojim kuzynem ukradli z domu 4000zl plus zloty lancuszek i komputer niema zadnych swiadkow ale siostra zglosila na policje i mowiac ze zrobil to syn wraz z kuzynem to wszystko dzieje sie w neapolu policja tu stwierdzila ze nie zostali zlapani na goracym niemoga w tej sprawie nic zrobic czy jest to prawda prosze o pomoc jeszcze mam pytanie czy morzna zlorzyc sprawe na policji w polsce czy nie z gory bardzo dzienkuje
Dodaj odpowiedź
robert
2012-12-12 10:55:41
Odpowiedzi: 1
zostałem oskarżony zagranicą przez byłą żonę o znęcanie się wszystkie zarzuty zostały odalone sąd hiszpani zdałsię na konstucje artykuł24 paragraf2 niedając mi prawa udowodnienia jej kłamstw i zmarnowanych moich 22 miesięcy przez cały ten okres musiałem się meldowaci w sondzie wstawjaci się na każde wezwanie i nie mogłem opuścijć tego kraju niemogłem też założyć sprawy o zniesławjenie co moge zrobić w polsce czy moge uzyskać zadośuczynienie


Odpowiedzi (1):
Gość
2016-03-04 12:55:47
polska to nie stany zjednoczone codziennie każdy zniesławia każdego możesz żądać odszkodowania a i tak sąd przydzieli ci połowę albo umorzy sprawę
Dodaj odpowiedź
ola
2014-05-06 11:25:48
Odpowiedzi: 1
syn miał zabrane prowo jazdy za alkohol i wyrok w zawieszeniu,wyjechał do pracy w niemczech i tam wisiadł zaś po pijoku złapała go policja,dostał tylko mandat lecz kilka dni temu dostał wezwanie z polskiego sądu.Ma być skazany czy może jakoś to inaczej załatwić ponieważ poprawił swoje zachowanie rozpoczoł normalną pracę
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-03-04 13:02:12
to nie zmienia faktu że popełnił poważne przestępstwo i raz miał już nauczkę i poniesie teraz odpowiedzialność za to co zrobił nie tłumaczy jego że się zmienił jest przestępca w świetle prawa mógł kogoś zabić lub spowodować wypadek i przed sądem powiedziałby wtedy przepraszam ale nie pamiętałem wypadku jak każdy pijany kierowca w tym kraju
Dodaj odpowiedź
Piotr
2016-03-25 22:06:41
Odpowiedzi: 0
9 lat temu bylem z kolega w antwerpi bylismy pijani policja nas zabrala przesluhala i zatrzymala na 24 godziny i wypuscili od tamtego czasu nieprzyszlo domnie zadne pismo ,16.03.216 zlozylem wniosek o niekaralnosc okazalo sie ze data uprawomocnienia sie orzeczenia 2oo7.11.07 kwalifikacja prawna czynu zabronionego oraz podstawa prawna orzeczonych kar itd.Ja jako wspolprawca,pobicie i zranienie-urzednika ministrialnego,przedstawiciela urzedow publi.osoby pelniacejfunkcje publi.wspolprawca stawianie oporu wspolprawca umyslne zniszczenie dobr ruchomych 66, 280 66 169-271-274 66 559.1 kk .Orzeczone kary,srodki karne,korpensacyjne i zabespieczajace,przypadek,dozoru kuratora itd.Pozbawienie wolnosci 6 miesiecy grzywna 100 EUR X 5,5tj.=550EUR lub 1 miesiac zastepczej kary pozbawienia wolnosci zawieszenie praw wyborczych fundusz pomocyposzkodowanym 137.50 koszty na podst.specjalnej ustawy 28.84 eur koszty:1/2 69.01 EUR=34,51 .Dotej pory myslalem ze jestem niekarany te pismo musze pokazac pracodawcy w niemczech i niewjem co mam zrobic .
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie