Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks karny

Prawo karne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks karny

Stan prawny: luty 2021r.
Tekst jednolity kodeksu karnego
Linki sponsorowane

Zbieg przestępstw oraz łączenie kar i środków karnych

Art. 85.

Jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.

Art. 86.

Sąd wymierza karę łączną w granicach od najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności albo 15 lat pozbawienia wolności; karę ograniczenia wolności wymierza się w miesiącach i latach. Kara łączna grzywny określonej w art. 71 § 1 nie może przekraczać 270 stawek dziennych – jeżeli jest ona związana z zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności oraz nie może przekraczać 135 stawek dziennych – jeżeli jest ona związana z zawieszeniem wykonania kary ograniczenia wolności.

§ 1a. Jeżeli suma orzeczonych kar pozbawienia wolności wynosi 25 lat albo więcej, a chociażby jedna z podlegających łączeniu kar wynosi nie mniej niż 10 lat, sąd może orzec karę łączną 25 lat pozbawienia wolności.

§ 2. Wymierzając karę łączną grzywny, sąd określa na nowo wysokość stawki dziennej, kierując się wskazaniami określonymi w art. 33 § 3; wysokość stawki dziennej nie może jednak przekraczać najwyższej ustalonej poprzednio.

§ 2a. Jeżeli chociażby jedna z podlegających łączeniu grzywien jest wymierzona kwotowo, karę łączną grzywny wymierza się kwotowo.

§ 2b. Jeżeli chociażby jedna z podlegających łączeniu grzywien została orzeczona na podstawie art. 309, sąd wymierza karę łączną grzywny w granicach od najwyższej z kar tego rodzaju wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 4500 stawek dziennych grzywny.

§ 3. Wymierzając karę łączną ograniczenia wolności, sąd określa na nowo wymiar czasu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne albo wysokość potrąceń, stosując art. 35; obowiązki wymienione w art. 36 § 2 stosuje się, chociażby zostały orzeczone tylko za jedno ze zbiegających się przestępstw.

Art. 87.

W razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności sąd wymierza karę łączną pozbawienia wolności, przyjmując, że miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności.

Art. 88.

Jeżeli najsurowszą karą orzeczoną za jedno ze zbiegających się przestępstw jest kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności, orzeka się tę karę jako karę łączną; w wypadku zbiegu dwóch lub więcej kar 25 lat pozbawienia wolności sąd może orzec jako karę łączną karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Art. 89.

§ 1. W razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności albo grzywny z warunkowym zawieszeniem i bez warunkowego zawieszenia ich wykonania sąd może w wyroku łącznym warunkowo zawiesić wykonanie kary łącznej, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 69.

§ 1a. W razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania sąd może w wyroku łącznym orzec karę łączną pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

§ 2. Orzekając karę łączną pozbawienia wolności lub ograniczenia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania, sąd może orzec grzywnę określoną w art. 71 § 1, chociażby jej nie orzeczono za pozostające w zbiegu przestępstwa.

§ 3. W razie zbiegu orzeczeń o okresach próby sąd orzeka ten okres oraz związane z nim obowiązki na nowo.

Art. 90.

§ 1. Środki karne i środki zabezpieczające oraz dozór stosuje się, chociażby je orzeczono tylko co do jednego ze zbiegających się przestępstw.

§ 2. W razie orzeczenia za zbiegające się przestępstwa pozbawienia praw publicznych, zakazów lub obowiązku tego samego rodzaju, sąd stosuje odpowiednio przepisy o karze łącznej.

Art. 91.

§ 1. Jeżeli sprawca popełnia w podobny sposób, w krótkich odstępach czasu, dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw, sąd orzeka jedną karę na podstawie przepisu, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje, w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.

§ 2. Jeżeli sprawca w warunkach określonych w art. 85 popełnia dwa lub więcej ciągów przestępstw określonych w § 1 lub ciąg przestępstw oraz inne przestępstwo, sąd orzeka karę łączną, stosując odpowiednio przepisy tego rozdziału.

§ 3. Jeżeli sprawca został skazany dwoma lub więcej wyrokami za przestępstwa należące do ciągu przestępstw określonego w § 1, orzeczona w wyroku łącznym kara nie może przekroczyć górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, przewidzianego w przepisie, którego znamiona każde z tych przestępstw wyczerpuje.

Art. 92.

Wydaniu wyroku łącznego nie stoi na przeszkodzie, że poszczególne kary wymierzone za należące do ciągu przestępstw lub zbiegające się przestępstwa zostały już w całości albo w części wykonane; przepis art. 71 § 2 stosuje się odpowiednio.

Art. 92a.

Wyrokiem łącznym nie obejmuje się orzeczeń skazujących wydanych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Gość
2011-05-01 22:16:00
Odpowiedzi: 0
Sprzedawca po prezentacji produktów dokonał ich sprzedaży konsumentom. Na produktach nie było oznaczenia ceny, nazwy produktu, gatunku ani miejsca pochodzenia. Jednocześnie, jak się póżniej okazało, cena była zawyżona. Czy popełnił przestępstwo, czy wykroczenie!
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-11-03 20:08:00
Odpowiedzi: 1
jeżeli ktoś ma wyrok prawomocny za posiadanie nie wielkiej ilości maichuany do własnego użytku i w tym samym roku zostaje zatrzymany za to samo. dostaje taką samą kare i zostaje wypuszczony na wolność to czy pujdzie do więzienia jak wyrok sie uprawomocni?
Odpowiedzi (1):
halina
2013-09-19 10:05:11
deportacja w sierpniu 2013 z Francji trzy wyroki 8k45/06,8k17/04,k177/03.CZy jest mozliwosc zaplacenia grzywny 1200zl.i skrocenia wyroku.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-03-14 23:06:32
Odpowiedzi: 0
czy w okresie, kiedy wyrok nie jest prawomocny i zostało złożone zażalenie do Sądu Wyższej Insatncji w terminie 7 dni, Policja ma prawo wezwać oskarżonego na Komendę i osadzić go w zakladzie karnym przed rozpatrzeniem zażalenia?
Dodaj odpowiedź
Arek
2012-04-11 16:01:11
Odpowiedzi: 0
Wiem, że w procesie karnym ściganym z urzędu można dodać inne, które ma z nim związek jednak ścigany przez Kodeks Cywilny na wniosek pokrzywdzonego.Niestety nie wiem na jakie przepisy się powołać. Proszę o odpowiedź.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-06-20 21:55:29
Odpowiedzi: 0
Ile pozbawienia wolności lat można mieć aby Sąd mógł warunkowo odroczyś wykonanie kary pozbawienia wolności o 6 miesięcy a potem kolejne 6 i wkoncu zawiesić ????????????????????
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-02-14 02:06:32
Odpowiedzi: 1
Witam mam wyrok w zawieszeniu z 280 kk z 2011 teraz mam sprawę z 62 kk czy odwiesza mi zawiasy czy dostanę nowe ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-04-04 03:23:53
za to drugie dostaniesz na 95% zawiasy. za jakis czas przyjdzie ci odwieszenie za to z 2011 ale niekoniecznie musza ci odwiesic. zalezy od humoru sedzi/sedziny twojego zachowania na sali sadowej rozne pierdoly kuratora(jak masz)ale najpewniej miec papuge wtedy tez raczej na stowe mozesz byc spokojny. sam to przerabiam trzeci raz i jeszcze puchy nie zaliczylem. PS podstawa to nie moga byc te same artykuly bo wtedy lipa jest pewna. pozdro
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-04-06 18:26:17
Odpowiedzi: 0
witam,mój znajomy siedzi od 8lutego w aś,miał obroże na 6 miesięcy ale 10 dni przed koncem mu się zerwała i dostał do odsiadki na te 10 dni,będąc tam odwiesili mu pozostałe dwa wyroki za włamanie,jeden miał w zawiasach 10miesiecy na 4 lata(br.w maju by mu się skończył ten wyrok) a drugi dostał na 12 miesięcy,miesiąc temu pisał wniosek o połączenie wroków i tu pojawiają się dwa pytania,kiedy dostanie odpowiedz ile ma do odsiadki i ile ewentualnie mogą mu zbic z wyroku ? z połączenia wychodzi że ma 22 miesiące wiec o ile mu zmiejszą ? Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuje.
Dodaj odpowiedź
Ja
2014-05-10 09:09:49
Odpowiedzi: 1
Witam. Mam pytanie mam znajomego ktory odbwa karę pozbawienia wolnosci 6 lat za te same przestępstwa. Jeżeli złoży wniosek do sądu o karę łącznął to najprawdopodobniej ile mu zbija z wyroku. Jakie są szanse żę wogolę coś mu zbiją? Czy są jakięś ktyteria zbijania czy do każdego skazanego podchodzi się indywidualnie? Proszę o pomoc
Odpowiedzi (1):
Ja
2014-05-10 09:11:18
Są to wyroki prawomocne
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-09-06 17:11:45
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry. Chciałam zapytać czy w nowelizacji kodeksu karnego znalazl sie zapis o dozorze elektronicznym i na jakich warunkach teraz obowiazuje?
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-01-13 18:25:02
Odpowiedzi: 0
Witam mam jedno bardz.wazne pytanie... do ilu lat sad okregowy moze zawiescic kare pozbawienia wolnosci po odbyci rocznej przerwy w kaze?2 czy 3 lata?prosze o odpowiedz.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-01-22 18:50:10
Odpowiedzi: 0
Chciałam zapytać na czym będą polegać wyroki łączonych
Dodaj odpowiedź
agnieszka
2015-03-21 21:49:42
Odpowiedzi: 0
jezeli mosz ma 2lata i 2 miesioce + okolo 4 lat odbyc kare pozbawienia wolnosci to ile by dostal gdy zlorzy wniosek o locze kary?????
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie