Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks karny

Prawo karne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks karny

Stan prawny: luty 2021r.
Tekst jednolity kodeksu karnego
Linki sponsorowane

Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papaierami wartościowymi

Art. 310.

§ 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiegodokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

§ 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub dokument określony w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 4. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 2, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 311.

Kto, w dokumentacji związanej z obrotem papierami wartościowymi, rozpowszechnia nieprawdziwe informacje lub przemilcza informacje o stanie majątkowym oferenta, mające istotne znaczenie dla nabycia, zbycia papierów wartościowych, podwyższenia albo obniżenia wkładu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 312.

Kto puszcza w obieg podrobiony albo przerobiony pieniądz, inny środek płatniczy albo dokument określony w art. 310 § 1, który sam otrzymał jako prawdziwy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 313.

§ 1. Kto, w celu użycia lub puszczenia w obieg, podrabia albo przerabia urzędowy znak wartościowy albo ze znaku takiego usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto urzędowy znak wartościowy podrobiony, przerobiony albo z usuniętą oznaką umorzenia puszcza w obieg, nabywa lub go używa albo przechowuje w celu puszczenia w obieg.

Art. 314.

Kto, w celu użycia w obrocie gospodarczym, podrabia albo przerabia znak urzędowy, mający stwierdzić upoważnienie lub wynik badania albo w obrocie publicznym używa przedmiotów opatrzonych takimi podrobionymi albo przerobionymi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 315.

§ 1. Kto, w celu użycia w obrocie gospodarczym, podrabia lub przerabia zalegalizowane narzędzie pomiarowe lub probiercze, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto podrobionego albo przerobionego narzędzia pomiarowego lub probierczego w obrocie gospodarczym używa albo takie narzędzie w celu użycia w obrocie gospodarczym przechowuje.

Art. 316.

§ 1. Pieniądze, dokumenty i znaki wartościowe podrobione, przerobione albo z usuniętą oznaką umorzenia oraz podrobione lub przerobione narzędzia pomiarowe, jak również przedmioty służące do popełnienia przestępstw określonych w tym rozdziale ulegają przepadkowi, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.

§ 2. Podrobione albo przerobione znaki urzędowe określone w art. 314 należy usunąć, chociażby to miało być połączone ze zniszczeniem przedmiotu.

Pytania prawne (7):
Większe okno
Gość
2011-07-15 15:19:21
Odpowiedzi: 1
chcę wprowadzić od mojej oferty handlowej ( sklep z akcesoriami do pokera) pieniądze do gry utrzymano w nocie dolara ( nie są to wizerunki dolara !!! ). Czy mogę to zrobić? Gdzie mogę otrzymać opinię że nie są to podróbki pieniędzy. W Niemczech Deutsche Bundesbank wydał opinię że pieniądze te nie łamią przepisów o fałszywych banknotach. W NBP poinformowano mnie, że nie wydają opini na temat obcych walut.
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-08-10 09:03:20
Niestety w Polsce nie ma przepisów regulujących wydawanie takich opinii. Nawet opinia renomowanej kancelarii prawnej nie ma mocy przed sądami. Co najwyżej w przypadku postępowania można się na nią powołać jako opinia specjalisty w zakresie prawa.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-01-17 10:43:13
Odpowiedzi: 0
Podrobienie podpisu na wekslu czy wyczerpuje znamiona p-twa i jakiego artykułu.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-03-01 20:49:45
Odpowiedzi: 0
proszę podać dokładny tekst
art.335 paragr. 1 kpk
art.178 a paragr. 1kk
art.178 a paragr.4 kk z art. 64 paragr. 1 kk
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-07-22 06:20:29
Odpowiedzi: 0
jaka jest kara za zak zwane wymuszenie kredytu dziekuje
Dodaj odpowiedź
Wacław
2015-12-14 21:48:29
Odpowiedzi: 0
Czy sprzedawanie kopi i falsyfikatów monet obiegowych
np. na Allegro /jeżeliby nawet w opisie był ten fakt zamieszczony/,stanowi naruszenie przepisów Art. 310 par.1 i 2 ? Sama moneta nie ma, żadnych znaków świadczących, że nie jest to oryginał.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-05-24 20:54:34
Odpowiedzi: 0
czy publiczne palenie pieniędzy w Polsce jest dopuszczalne ?
Dodaj odpowiedź
Gość
2019-08-10 20:15:48
Odpowiedzi: 0
Mam zarzuty z art310 1i2 kk oraz art 286 1kk w zwiazku z art 11 2kk przy zastosowaniu art 12 kk co mi grozi .
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie