Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks karny

Prawo karne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks karny

Stan prawny: luty 2021r.
Tekst jednolity kodeksu karnego
Linki sponsorowane

Przestępstwa przeciwko ochronie informacji

Art. 265.

§ 1. Kto ujawnia lub wbrew przepisom ustawy wykorzystuje informacje niejawne o klauzuli "tajne" lub "ścisle tajne", podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli informację określoną w § 1 ujawniono osobie działającej w imieniu lub na rzecz podmiotu zagranicznego, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Kto nieumyślnie ujawnia informację określoną w § 1, z którą zapoznał się w związku z pełnieniem funkcji publicznej lub otrzymanym upoważnieniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 266.

§ 1. Kto, wbrew przepisom ustawy lub przyjętemu na siebie zobowiązaniu, ujawnia lub wykorzystuje informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, wykonywaną pracą, działalnością publiczną, społeczną, gospodarczą lub naukową, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Funkcjonariusz publiczny, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne" lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 267.

§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1–3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1–4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 268.

§ 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia zapis istotnej informacji albo w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia osobie uprawnionej zapoznanie się z nią, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 dotyczy zapisu na informatycznym nośniku danych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Kto, dopuszczając się czynu określonego w § 1 lub 2, wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 268a.

§ 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych albo w istotnym stopniu zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Kto, dopuszczając się czynu określonego w § 1, wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 269.

§ 1. Kto niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia dane informatyczne o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju, bezpieczeństwa w komunikacji, funkcjonowania administracji rządowej, innego organu państwowego lub instytucji państwowej albo samorządu terytorialnego albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto dopuszcza się czynu określonego w § 1, niszcząc albo wymieniając informatyczny nośnik danych lub niszcząc albo uszkadzając urządzenie służące do automatycznego przetwarzania, gromadzenia lub przekazywania danych informatycznych.

Art. 269a.

Kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 269b.

§ 1. Kto wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w art. 165 § 1 pkt 4, art. 267 § 3, art. 268a § 1 albo § 2 w związku z § 1, art. 269 § 2 albo art. 269a, a także hasła komputerowe, kody dostępu lub inne dane umożliwiające dostęp do informacji przechowywanych w systemie komputerowym lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1, sąd orzeka przepadek określonych w nim przedmiotów, a może orzec ich przepadek, jeżeli nie stanowiły własności sprawcy.

marcin
2011-06-22 18:09:43
Odpowiedzi: 1
Zostalem zpingowany,tzn uzywam programu ventrilo oraz gram w gre ktora gra sie przez siec.Ktos poprostu mnie zpingowal.Ping podszedl do 700 potem 1200 az wkoncu niemialem internetu przez jakies 30sekund moze.Wiele u mnie osób tak mialo.Maja nasze IP poprostu z tego co wiem jest to karalne.Prosze o pomoc jak najszybciej jest to mozliwe czy da sie cos z tym zrobic.dziekuje z powazaniem marcin.
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-11-20 19:41:49
to nie jest przestępswto, idź z tym do dostawcy internetu
Dodaj odpowiedź
Irena
2011-09-04 11:10:42
Odpowiedzi: 2
Czy osoba ustępująca ze stanowiska dyrektora może usunąć z komputera służbowego bazę danych dotyczącą pracy placówki tworzoną przez siebie? (np. statut, nadzór pedagogiczny, wzory pism, regulaminy, itp)
Odpowiedzi (2):
Gość
2011-11-20 19:22:54
może, wszystko to powinno byc wydrukowane i podpisane, wtedy jest dokumentem
Gość
2014-06-04 21:36:49
jakoś dziwnie brzmi ta odpowiedź, że jeśli pracownik dostawał wynagrodzenie to może niszczyć to co w ramach pracy zapisał w komputerze. W powyższym dziale jest podany przepis Kodeksu Karnego który chyba dotyczy właśnie takiego czynu i przewidywana jest odpowiedzialnośc karna.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-10-19 21:39:29
Odpowiedzi: 2
Czy za wiedzą właściciela bankowego ekonta, który udostępnił mi nazwę użytkownika i hasło mogę dokonywać operacji na tym koncie ? A jak sprawa ma się po śmierci właściciela konta ?
Odpowiedzi (2):
Gość
2011-11-20 19:24:29
jesli własciciel ci pozwala to możesz, po smierci już nie, bo srodki na koncie naleza do spadkobierców
Gość
2011-11-20 22:06:35
serdeczne dzięki , a w przypadku kiedy jest jednym ze spadkobierców ?
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-02-10 21:00:23
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie dotyczące nagrywania rozmów. Czy osoba prywatna może nagrać inną osobę bez jej uprzedniej zgody? Informując ją dopiero na koniec rozmowy, że była nagrywana?
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-03-01 20:31:29
Odpowiedzi: 0
Lekarz przeciwko któremu z mojego wniosku toczyło się postępowanie i zapadł nieprawomocny wyrok I instancji w okręgowym sądzie lekarskim ( leczył mnie jednorazowo 2 lata temu ) jest bez mojej wiedzy i zgody w posiadaniu rozmaitych dokumentów medycznych z innych placówek medycznej oraz protokołu z komisji lekarskiej orzeczników PZU dot. również innych moich schorzeń ( spoza jego specjalności ). Nie wiem, w jaki sposób je zdobył i jak zamierza je wykorzystać. Co należałoby w tej sytuacji zrobić? Jak stwierdzić, kto mu te dokumenty udostępnił? Czy i która strona popełniła przestępstwo?
Dodaj odpowiedź
Monic
2013-03-03 19:21:18
Odpowiedzi: 0
Czy jeśli przestępstwo (oszustwo) nie zostało od razu zgłoszone na policję, to po roku uległo przedawnieniu?
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-10-18 14:45:55
Odpowiedzi: 0
czy zagubienie dokumentu o klauzuli "zastrzeżone" jest przestępstwem a jak tak to z jakiego art.
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-10-18 22:50:22
Odpowiedzi: 0
akt II K639/06.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-11-09 10:13:04
Odpowiedzi: 0
Co mówi artykuł 49 punkt 1o ochronie danych osobowych
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-06-10 21:32:51
Odpowiedzi: 0
Czy jeżeli pewna osoba hakowała kilkadziesiąt czatów gg z którymi wiążą się koszty i podsłuchuje rozmowy to czy podlega to każe jeżeli tak to jaki artykuł z góry dziękuję.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-08-26 22:06:39
Odpowiedzi: 1
Jeżeli ktoś dowiedział się, że dana osoba jest w służbach np. SKW lub ABW i rozpowszechnia te informacje, to naraza się na odpowiedzialność karną? Jeżeli tak, to z jakiego artykułu kk? Nadmieniam, że informacja, iż dana osoba jest w służbach jest ścisle tajna i jeżeli pamiętam, podlega ochronie przez 50 lat.
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-10-07 03:22:54
Przeczytaj sobie rozdział 33 o przestępstwach przeciwko ochronie informacji
Dodaj odpowiedź
Jan
2017-02-27 10:26:53
Odpowiedzi: 0
Udostępniłem dane osobowe,spodziewam się wyłudzenia pożyczki lub kredytu.Jak sięzabezpieczyć prawnie.
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie