Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks karny

Prawo karne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks karny

Stan prawny: luty 2021r.
Tekst jednolity kodeksu karnego
Linki sponsorowane

Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece

Art. 206.

Kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 207.

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Art. 208.

Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 209.

§ 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji ali-mentów, ściganie odbywa się z urzędu.

Art. 210.

§ 1. Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem czynu jest śmierć osoby określonej w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 211.

Kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 211a.

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zajmuje się organizowaniem adopcji dzieci wbrew przepisom ustawy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wanda
2011-08-12 07:29:54
Odpowiedzi: 1
Witam serdecznie. Syn mój lat 37 jest chory na schizofrenię paranoidalną z orzeczeniem całkowicie niezdolny do pracy lecz nie wymaga opieki osób trzecich.Choroba jednak postępuje, ale on nie życzy sobie mojej opieki gdyż uważa, że ja się nad nim znęcam psychicznie (takie doniesienie złożył na mnie do policji i toczy się postępowanie)bo zmuszam go do leczenia, przypominam o lekach, wywożę do szpitala psychiatrycznego jeśli stan się pogarsza. Pytanie - jak mam postępować w takiej sytuacji, czy mam zaniechać opieki nad chorym (bo ja uważam, że on jest ciągle chory)skoro policja wszczyna postępowanie na jego zgłoszenie, czy mam w dalszym ciągu sprawować opiekę jak dotychczas? Stoję przed wielkim problemem, gdyż ani nie mogę sprawować opieki nad chorym, ani też nie powinnam zaniechać tej opieki gdyż zgodnie z kodeksem karnym i ten i ten czyn jest karalny. Co mam robić, żeby być zgodnie z sumieniem i oczywiście zgodnie z prawem?
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-11-20 19:05:33
jesli nie wymaga opieki, nie jest ubezwłasnowolniony, nie sprawuje Pani nad nim opieki prawnej to nic Pani nie musi, on sam decyduje o sobie, nie poniesie Pani żadnych konsekwencji karnych w wypadku jeśli przestanie się Pani nim zajmowac
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-08-27 16:46:01
Odpowiedzi: 1
moja matka jest alkoholiczką mam juz dosc patrzenia na nią ciągle pijaną wykończy mnie wkońcu psychicznie mieszkam w domu z małym dzieckiem czy można to zgłosić na policje jako znęcanie sie psychiczne nad rodziną?na leczenie nie chce wyrazić zgody a z przymusu ciężko kogoś wysłać.co moge zrobić zeby mieć spokój w domu nie chce zeby moje dziecko wychowywało sie w takiej atmosferze
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-11-20 19:08:04
w opisie przez Panią przedstawionym brak jest chociażby jednej przesłanki znęcania, jesli Pani mama jest włascicielem mieszkania to nie moze jej Pani z niego usunać,
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-10-29 17:10:48
Odpowiedzi: 1
Jestem od jakiegoś czasu po rozwodzie rozstałem się z ex ze względu na popijanie przez nią i wulgaryzmy oraz inne sprawy teraz ona ma opieke nad dziećmi i dopiero zaczeła się bawić wyjeżdza na całe noce po za dom i wraca nie raz rano kompletnie pijana nie szykuje dzieci do szkoły a nawet można powiedzieć zneca się nad małoletnia córka i synem próbowałem się dogadywać z nią ale nic z tego robi wszystko na złość i sam nie wiem co moge zrobić
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-11-20 19:09:46
jesli zostawia male dzieci bez opieki albo zajmuej sie nimi pijana, prosze koniecznie zawiadomic policje, zanim nie stanie się dzieciom cos złego
Dodaj odpowiedź
tomek
2011-12-04 00:18:23
Odpowiedzi: 0
maz zneca sie psychicznie nademna i niepelnosprawnym synem,bije mnie ,terroryzuje psychicznie,pije alkochol,jest alkocholikiem;mieszkanie jest moje ,on jest tylko zameldowany do otrzymywania korespondencji,trwa to pare lat
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-05-10 10:54:11
Odpowiedzi: 0
mam takiego pytanie z innej bajki mieszkam w kamienicy sasiadka ciagle dzwoni do ADMu ze moje dzieci dewastuja i chodza po korze ktora jest budynek ale jak 4 latek i syn niepełnosprawny maja takie rzeczy robic Czy moge chciec podania imienia i nazwiska danej osoby ktora dzwoni do nich w tym celu do nich chce wytoczyc pani sprawe o zniesławienie i pomowienia
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-07-27 18:24:54
Odpowiedzi: 1
jezeli ktos ukradl rodzicom pieniadze polega to kodeksowi karnemu??
Odpowiedzi (1):
Gość
2012-07-27 18:28:42
dodam ze ma 14lat
Dodaj odpowiedź
wlodzimierz
2013-07-08 18:55:14
Odpowiedzi: 2
Zostałem oskarżony o znęcanie się nad rodziną lecz to matka dzieci znęca się nad nimi a mnie nikt nie chce teraz słuchać,co mogę zrobić żeby zwrócić uwagę odpowiednich instytucji i zauważą problem?
Odpowiedzi (2):
Gość
2013-08-26 19:46:42
zaufana osoba , aparat, dyktafon, jak nie da rady to wynajac detektywa.
Gość
2015-02-26 19:08:32
zwroc sie do sadu z prosba o przesluchanie dzieci w sadowym osrodku diagnostycznym i dopuszczenie tego do materialu dowodowego
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-08-27 18:30:14
Odpowiedzi: 1
Witam, mam 17 lat. U mnie w domu jest poważny problem, chodzi głównie o psychiczne znęcanie się ojca nad matką i mną, chodzi o ciągle awantury,kiedyś mnie pobił, doszło do przesunięcia kręgosłupa, ale nie mam na to dowodu bo byłam kilka razy u prywatnego lekarza na nastawieniu,od tej pory ojciec wie, że nie może podnieść ręki na nas bo będzie dowód, nikt nie wie o tym co się dzieje u nas bo ojciec się dobrze kamufluje. Każdy kto go zna ma o nim raczej dobre zdanie, gdyż bardzo zależy mu na opinii innych.Podejrzewam że mama choruje z tego powodu na depresje, ale boi się komukolwiek powiedzieć. Nie wiemy co robić, żyjemy w strachu. Czy jest dla nas jakiś ratunek? Nie chce żeby doszło do tragedii, żeby w końcu ten koszmar się skończył.
Odpowiedzi (1):
Gość
2013-10-26 13:41:33
Art 207§2
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-09-10 01:25:56
Odpowiedzi: 0
Mój ociec przez cały czas mojego dzieciństwa znęcał się nade mną psychicznie(mam 31 lat ) a nad moją matką znęcał się jeszcze 4 lata temu(matka wtedy odeszła od niego )Czy mogę o oskarżyć ?
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-11-05 00:19:59
Odpowiedzi: 0
Czy rodzicom mojej dziewczyny (ma skończone 15 lat), którzy znęcają się nad nią psychicznie i doprowadzili wg Pani doktor neurolog. do silnej depresji i wykańczają ją coraz bardziej, czy można im odebrać prawo do jej wychowania. Mam naprawdę silne dowody, że tak się dzieje a oni nie przestaną tego robić do czasu aż skończy wg nich 18 lat. " Bo to jest ich dom i ich zasady". Proszę o pomoc bo sprawa jest naprawdę poważna.
Dodaj odpowiedź
Jolanta
2014-07-30 20:33:09
Odpowiedzi: 0
Zlozylismy w sadzie wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich matce naszej wnuczki oraz wniosek o zabezpieczenie pobytu dziecka pod nasza opieka. Sprawa ma byc rozpatrzona za 3 miesiace. Czy jest mozliwe, ze nieodpowiedzialna synowa moze odebrac nam dziecko? Dlaczego jest tak dlugi termin oczekiwania na tak wazna przede wszystkim dla dobra dziecka ?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-11-17 19:23:09
Odpowiedzi: 0
witam mam pytanie czy moge zakazac siostrze zblizania sie do taty ktory jest przez znia okradany i oszukiwany? dziekuje
Dodaj odpowiedź
JAREK
2014-11-19 16:05:55
Odpowiedzi: 1
jestem dłużnikiem za nie płacone alimenty.
z przyczyny braku środków oraz mojej póżniejszej choroby jaką jest F10.2 zespół uzależnienia od alkoholu.nie byłem w stanie płacić.dostałem wyrok.jak mógłbym się bronic na następnej sprawie o odwieszenie wyroku.zacząłem pracować i chciałbym teraz łożyć na dziecko
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-10-08 09:29:42
Miło że chcesz płacić i myślę że jak po prostu zaczniesz płacić przelewem lub za potwierdzeniem napisanym przez wierzyciela sad to uwzględni. Prywatnie myślę że powinien także odwiesic wyrok bezzwlocznie, gdy znow zaprzestaniesz płacić ale mam nadzieje że nie zaczniesz placic tylko po to, by uniknac kary. Pozdrawiam i życzę skutecznego wychodzenia z nałogu
Dodaj odpowiedź
monika
2015-07-20 14:11:46
Odpowiedzi: 0
jestem opiekunem prawnym na odleglosc przyzna przez sad mojej matki i brata którzy sa ublaswolnieni calkowicie choruja psychicznie co moze mi grozic gdy moi podopieczni sobie zle biora lekarstwa a mieszkaja z ojcem ktory tego nie kontroluje
Dodaj odpowiedź
lila
2015-10-27 15:17:33
Odpowiedzi: 0
Rodzice przepisali córce dom z działką aktem notarialnym w zamian za dożywotnią służebność.Córka wyjechała a niepełnosprawni rodzice są bez opieki bez zabezpieczenia życiowego bez pomocy.Co robić z tą sprawą.Prokuratura nie chce zająć się tym .
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-03-30 14:08:58
Odpowiedzi: 0
Witam.
Mam problem z ojcem mojego dziecka.
Wystąpiłam do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej, zostaliśmy skierowani do RODK.
Sąd i RODK sa za ojcem, a problem w tym, gdyż wszyscy patrzą na mnie w ten sposób, że chce sie pozbyć starego ojca, bo jestem w drugim związku.
Byłam z ojcem dziecka 7 lat, zaraz jak zamieszkalismy ze soba zdradzil mnie. wybaczylam mu. po jakims czasie pojawila sie corka. Wtedy wyszlo na jaw ze jest wszedzie zadłużony, zaczął pić, grać nałogowo w gry sieciowe.Kiedy z tym waczylam to był agresywny do mnie... dostałam od niego kilka razy. Ze stanowiska kierowniczego został wyrzucony za kradzież. cała rodzina jego z nim nie rozmawia bo sie go boi. nie mam zadnych dowodow oprocz swiadectwa pracy z dyscyplinarka. sedzia wierzy jemu. boje sie poniewaz mam podejrzenia iz ma pozyczone pieniadze u nie wlasciwych ludzi ktorzy go zastraszaja, a corka teraz przebywa u niego co drugi weekend. Co jak wpadna tam kiedy ona bedzie u niego? Prosze o porade co robić?
Dodaj odpowiedź
jadwiga
2016-05-28 11:31:19
Odpowiedzi: 0
jezeli sad zasadzil widzenia 3letniemu dziecku i zabieranie dziecka przez ojcado siebie czy morze on zabierac dziecko na sile skoro dziecko nie chce jechac i placze
Dodaj odpowiedź
jadwiga
2016-05-28 12:04:11
Odpowiedzi: 0
czy osoba ktora ma orzeczenie lekarza psychiatry ojciec dziecka morze staracsie o zabieranie dziecka do siebie
Dodaj odpowiedź
Jesika
2016-07-26 00:44:55
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie czy wie ktoś jak jest w Niemczech z prawem? Mam problem z moim ojcem, poklociłam sie z moim chlopakiem i od tej pory (ponieważ on słyszałam klotnie) zabrania mi wychodzenia na dwór, kontaktów jakich kolwwiek z moim chłopakiem i ciągle mnie prowokuje do kłótni z nim i dopierała mi za każdymrazem jak cos powiem. Wie ktoś moze czy moge coś z tym zrobić? Dziękiz góry za pomoc
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-10-03 13:18:15
Odpowiedzi: 0
Alimenty
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-10-03 13:19:50
Odpowiedzi: 0
Alimenty do ilu grozi
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-02-08 14:52:33
Odpowiedzi: 1
mój kolega jest bity przez ojca codziennie kijem drewnianym i przez to się pociął i ma myśli samobójcze. to podlega pod jaki artykuł i jaka kara za to grozi?

dziękuję z góry za pomoc
Odpowiedzi (1):
Gość
2017-02-16 12:37:18
Art. 207. kk

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Dodaj odpowiedź
Ewelina
2017-10-05 21:47:37
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie mój ojciec siedział w zakładzie karnym 10msc z art 207 kilka miesięcy temu wyszedł i pracuje u Pana który go podpuszcza tak jak wcześniej przeciwko rodzinie i zaczyna się koszmar od nowa co zrobić z tą osobą co go podpuszcza
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-07-31 17:22:20
Odpowiedzi: 0
Po ilu latach przedawnia she wyrok z art. 207?
Dodaj odpowiedź
Aleksandra
2019-01-21 18:23:02
Odpowiedzi: 1
Mam pytanie czy jest jakis paragraf prawny na pana ktory przynosi alkohol osobie chorej wbrew rodzinie. Dodatkowo czerpie z tego dodatkowe korzysci w postaci pieniedzy ktote bierze za kupno alkoholu.
Odpowiedzi (1):
Gość
2020-11-01 17:46:33
HAVE YOU LOST YOUR HARD EARNED FUNDS TO THE WRONG HANDS? MEET THE PROFESSIONAL HACKERS FOR HIRE TODAY. [⏱️ 2min Read] ???? Hiring a professional hacker has been one of the world's most technical valued navigating information. Regarding: •RECOVERY OF LOST FUNDS, •MOBILE PHONE HACKS.(Catching A Cheating Spouse). •CREDIT SCORE UPGRADE, •PENETRATION OF WEBSITES AND DATABASE. VARIOUS HACKTIVITIES via [email protected] High prolific information and Priviledges comes rare as it has been understood that what people do not see, they will never know. The affirmative ability to convey a profitable information Systematically is the majoy factor to success. Welcome to the Global KOS hacking agency where every request on hacking related issues are fixed within a short period of time. When you wonder “which hacking company should I hire, the first aspect that should concern you is Sincerity. Secondly, Rapid response. Clearly, you want to embark for services that povides swift response. With our astonishing Hackers, you will be glad to find out that our services Implies precision and action. This post is definitely for those who are willing to turn their lives around for the better, either financial-wise, relationship-wise or businesses. However, the manual Operation of this hackers is to potentially deploy a distinguished hacking techniques to penetrating computers. If your shoe fits in any of the services below, you will be assigned to a designated professional hacker who is systematically known for operating on a dark web V-link protocol. Providing value added services to clients as a hacker has been our sustaining goal. Are you faced with cyber challenges like ????Recovery of lost funds:✅(BITCOIN INVESTMENTS, BINARY OPTIONS, LOAN AND TRADING FOREX WITH FORGERY BROKERS.) ????️I would try my possible best to shortly explain this in particular. This shocking study points to one harsh reality we all face today. It saddens our mind when client expresses annoyance or dissatisfaction of unethical behaviours of scammers. We have striven to make tenacious efforts to help those who are victims of this flees get off their traumatic feeling of loss. The cyber security technique used to retrieving back the victims stolen funds is the application of a diverse intercall XX breacher software enables you track the data location of a scammer. Extracting every informations on the con database. Every information required by the Global KOS would be used to tracking every transaction, time and location of the scammer. This is acheived using the systematic courier tracking base method• And also, there are secret cyber infiltrators called brokers and doom. The particular system used by this scammers permeates them to manupulate targets digital trading system or monetary fund based accounts. Strictly using a dark web rob to diverting successful trades into a negative outcome. This process bends to thier advantage while investors results to losing massive amount of money. An act of gaining access to an organization or databased system to cause damages. We have worked so hard to ensure our services gives you a 100% trading success to recover all your losses• ???? HACKING A MOBILE PHONE:.✅ Do you think you are being cheated on? Curious to know what your lover is up to online? This type of hack helps you track every movement of your cheater as we are bent on helping you gain full remote access into the cheater's mobile phone using a Trojan breach cracking system to penetrate their social media platforms like Facebook, whatsapp, snapchat etc. The company is large enough to provide comprehensive range of services such as• • EMAIL HACKS???? • HACKING A FRAUDULENT WEBSITE.???? • UBER FREE PAYMENT LICENCE.???? Our strength is based on the ability to help fix cyber problems by bringing together active cyber hacking professionals in the GlobalkOS to work with. Contact: ✉️Email: [email protected] [email protected] ®Global KOS™ 2020.
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie