Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks karny

Prawo karne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks karny

Stan prawny: luty 2021r.
Tekst jednolity kodeksu karnego
Linki sponsorowane

Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów

Art. 270.

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, zaopatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.

§ 2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 271.

§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 272.

Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 273.

Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 274.

Kto zbywa własny lub cudzy dokument stwierdzający tożsamość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 275.

§ 1. Kto posługuje się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub dokument taki kradnie lub go przywłaszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bezprawnie przewozi, przenosi lub przesyła za granicę dokument stwierdzający tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe.

Art. 276.

Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 277.

Kto znaki graniczne niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wystawia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aaaa
2014-01-30 15:16:01
Odpowiedzi: 0
Witam nie wiem czy w dobrym dziale napisałam jeśli nie to przepraszam.. moje pytanie brzmi : czy jeśli wychowawca w zakładzie karnym wystawia opinie o skazanym w której wszystko co napisane jest nieprawda.. to czy jest na to jakiś paragraf.. Proszę o odpowiedz.Dziękuję
Dodaj odpowiedź
Anna
2014-03-02 10:58:21
Odpowiedzi: 0
Sytuacja hipotetyczna: jeśli dyrektor szkoły zmusza nauczyciela do złożenia podpisu poświadczającego np. odbycie dyżuru na świetlicy(którego ten nauczyciel nie odbył, ale dziennik świetlicy ma podlegać kontroli, a że nie zgadza się przepisowa liczba dzieci na liczbę nauczycieli, to zmusza się nauczycieli do złożenia dodatkowego podpisu)to jaka kara jest przewidziana dla nauczyciela, który taki podpis złoży( praca w ramach "karcianki"-czyli 42KN, nieodpłatna)? Jakiej karze może podlegać dyrektor szkoły fałszując dokument w celu uniknięcia konsekwencji nieprzestrzegania przepisów? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-03-14 22:31:39
Odpowiedzi: 0
Zarzadca nieruchomości od 8 miesięcy posługiwał się elektronicznymi narzedziami dostępu ( login, token ) do konta wspólnoty osoby zmarłej - Ksiegowa ,dokonując przelewów i płatności. Członkowie zarzadu nie zostali poinformowani, o tej sytuacji. Zarzadca uparcie twierdzi, iż narzedzia dostepu przypisane byly do funkcji- ksiegowa a nie do osoby. Mimo iż bank w którym mamy rachunek pisemnie potwierdził iż jest to nie dopuszczalne ( narzedzia dostepu przypisane sa imiennie do danej osoby )
Do odslugi konta uprawnione były dwie osoby Zarzadca i Ksiegowy. Pytany pisemnie Zarzadca nie odpowiedział która z dwoch osób poslugiwała sie narzedziami dostępu śp ksiegowej . Jednocześnie wskazał aby zarzad wytypował obecna ksiegową ( podejrzenie iz to ona dokonywała tych płatności ) do obsługi konta.
Jako czlonek zarzadu odmówiłam zgody na te osobę aby tym samym nie uznawać powstałej nieprawidlowości. Prosiłam aby Zarzadca wyjaśnił rodzaj nieprawidlowości, jakie miały miejsce w jego jednostce i w zalezności od ich charakteru zglosił do stosownych organów. Czy zarzadca ma obowiazek powiadomić o tych nieprawidlowościach w swojej jednostce bank obslugujacy wspolnotę.
W ramach umowy o zarzadzanie mamy poradę w kancelarii prawnej obslugujacej zarzadce, stad prosiłam aby zarzadca zwrocił sie pisemnie o wyjasnienie powyzszych kwestii. Otrzymałam odpowiedź , jak dostanę to i tak Pani nie pokażę.
Stąd prosze o pomoc, czy posługiwanie sie dowodem tożsamości osoby zmarłej
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-03-20 01:06:14
Odpowiedzi: 0
Zarzadca mial uprawnienia do przelewów ( elektroniczne narzędzia dostępu haslo login, token) dla Księgowej i Zarzadcy- Dyrektora Zarzadzajacego, Od maja 2013 do lutego 2014 r posługiwal sie narzedziami dostepu za osobe zmarłą śp. Ksiegową. Podczas kontroli czlonek zarzadu ujawnił powyższą nieprawidlowość. Wg wyjasnień banku dzialania takie sa niedopuszczalne. Zarzad wzrócil sie do Zarzadcy aby określil jaki charakter miały nieprawidlowości ( poprzez kancelarie ) w celu zawiadomienia ( banku czy innych organów) Równiez okreslenie ktora z osób dwoch uprawnionych poslugiwala sie tymi narzedziami dostępu.
W roku 2013 zarzadca płacił za niektore faktury bez wymaganej zgody zarzadu ( zgoda elektroniczna )okolo 83 pozycje. Trudno dziś ślęczec i przyporzadkowywac faktury zleceniom, nie chodzi tylko o same zdarzenia gospodarcze lecz o fakt braku zgody.
Za zmarłą ksiegowa płatności dokonywała nowa ksiegowa , tej osoby nie chca wskazać już do tych czynności czlonowie Zarzadu. Czy w stosunku do osoby Dyrektora Zarzadzającego z racji nadzoru oraz posiadajacego wiedze o nieprawidłowosci gdyz rowniez jako druga autoryzowała transakcje czlonkowie moga wystepować o jej zmianę. Jaki podac powod - czy sama utrata zaufania wystarczy. Jak zakwalifikować czyn posługiwanie sie elektronicznymi narzedziami dostepu przypisanymi imiennie osobie zmarłej.
Bęę zobowiazana za pomoc i odpowiedź

Zarzadca stwierdził iz jak bedzie mial opinie to i tak jej nie pokaże bo to bedzie opinia dla niego, Decyzja członka Zarzadu było zatrzymanie platności i posługiwanie sie nadal tymi narzedziami oraz wskazanie przez zarzadce innych osob które nie brały udzialu w tych nieprawidłowościach
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-03-21 17:29:03
Odpowiedzi: 0
jaka jest treść artykułu dotyczącego tajemnicy korespondencji
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-04-12 17:33:29
Odpowiedzi: 0
witam chcalbym przeprosic za bledy bo pisze z francji i komputer psuje sie wiec ta chce zapytac jezeli spulka transportowa wypisuje weksel i jest nie zgodny co do umowy natomiast dokumenty podali do sadu ze nie zostalo wykonane 6 transportow i jest za to kara 270 tysiecy tyle sobie ceni spedycja ale te kursy to ich wogule nie bylo i poswiadczali nieprawde natomiast adwokat tej spolki podpisuje wiarygodnosc z orginalem jest to klamstwo bo mam dokumety tych firm ze nie zlecali takich ladunkuw i co teraz mam robic co z adwokatem prosze o porade dziekuje napewno slyszeliscie panstwo o firmie duda transpor i spedition w sadzie w kielcach maja ok 500 spraw a sady nato nic co z tym mozna zrobice
Dodaj odpowiedź
Helena
2014-07-04 19:25:11
Odpowiedzi: 0
Czy ukrycie faktu, że z poprzedniej pracy zostało się zwolnionym dyscyplinarnie może spowodować konsekwencje w postaci zwolnienia z kolejnej pracy?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-08-04 23:01:09
Odpowiedzi: 0
pracowałam na nie swoim loginie-czy podlegam karze
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-08-11 07:36:17
Odpowiedzi: 0
Witam
Proszę o odpowiedż ..bo już nie mam siły .
Straż miejska po ra kolejny odmawia mi dostęp do notatki służbowej .
w tamtym roku przewróciłam się na oblodzonym chodniku .przyjechała straz miejska notatkę sporządziła ,zdjęcia zrobiła,Po leczeniu zgłosiłam szkodę dostałam pismo od ubezpieczyciela że w tym dniu chodni był kompletnie suchy .Poszłam do strazy miejskiej aby mi udostęplili notatkę ..powiedzieli że nie mam prawa , i jeszcze mąż telefonicznie w lipcu dzwonił w mojej sprawie .W lipcu napisałam notatkę i zanosłam do Urzędu gminy Pani była bardzo zdziwona że staż miejska mi nie udostępnił.
zaraz na drugi dzień tel. od strazy abym odebrała od dyżurnego notatkę , ale już bez zdjęć .Na drugi dzień udałam się do Komendanta aby uzupełnił akta .Powiedził mi że że strażnik poszedł na urlop i on nie wie gdzie są akta mojej sprawy .
...czy takie tłumaczenie jest godne komendanta ...?
Dodaj odpowiedź
Elżbieta
2014-09-07 15:24:15
Odpowiedzi: 0
Czy zwykły pracownik Urzędu Gminy, który nie wydaje żadnych decyzji administracyjnych może być pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego wyborców?
Dodaj odpowiedź
Borys
2014-11-24 04:28:49
Odpowiedzi: 0
Czy posługiwanie się kupionym swiadectwem ukończenia szkoły średniej w celu osiągania korzyści majątkowych jest karalne ? jaka grozi kara ? czy jest to przestępstwo ścigane z urzędu i kiedy się przedawnia . Na podstawie kupionego świadectwa otrzymałem pracę , do wykonywania której potrzebne było ukończenie szkoły średniej. Praca ta trwa nadal .
Dodaj odpowiedź
Paweł
2015-01-18 14:55:22
Odpowiedzi: 0
Czy treść załącznika do uchwały rady gminy stanowi poświadczenie nieprawdy? - Załącznik zawierający identyczne analizy i wnioski a właściwie w większości przepisany "słowo w słowo" z innego załącznika innej rady gminy z przed kilku lat.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-04-25 17:32:44
Odpowiedzi: 1
co grozi za użycie adresu lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej bez zgody właściciela
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-03-03 21:24:45
czy poświadczenie nieprawdy jest ścigane z urzędu
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-08-30 17:15:52
Odpowiedzi: 0
Witam. Kilka lat temu chodziłem do zaocznego liceum w którym była również możliwość zdania matury. Już wcześniej planowałem dalszą naukę aby się uczciwie nauczyć jakiegoś zawodu. W liceum nie było wysokiego poziomu i nie zbyt dobrze przygotowywali do matury więc trzeba było się samemu uczyć w domu. Uczyłem się więc dużo w domu i poświęcałem temu dużo czasu. W pomieszczeniu w którym pisałem nie było odpowiednich warunków, trudno było się skupić i byłem bardzo zestresowany. W pewnym momencie osoby z komisji zaczęły podpowiadać osobom piszącym. Maturę z języka który sobie wybrałem akurat pisałem tylko ja. Już na początku gdy zacząłem pisać jedna z osób z komisji chciała mi pomóc ale mówiłem że nie chcę. Chciałem napisać z własnych wiadomości ( po to się uczyłem tyle czasu często całymi dniami) ale później przyniosła mi rozwiązanie napisane na kartce abym przepisał i uległem tej pokusie i to zrobiłem. Maturę z dałem bardzo dobrze i złożyłem dokumenty na studia na kierunek ogrodnictwo. Okazało się że ten kierunek jest dla mnie i że to jest to co chciałbym w życiu robić. Nie zdawałem sobie sprawy że popełniam przestępstwo. Wiedziałem że to było jakieś oszustwo ale myślałem że małe i nieznaczące. Na studiach idzie mi dobrze, bez większych problemów zaliczam kolejne semestry. Obecnie mam skończony drugi rok. Pobieram też stypendium socjalne ze względu na niską dochodowość. Dopiero ostatnio uświadomiłem sobie że to co zrobiłem może być przestępstwem ale czy na pewno to jest przestępstwo? Czy to moje studiowanie jest nielegalne? Co powinienem w tej sytuacji zrobić? Jeśli to przestępstwo to co mi grozi gdy się dobrowolnie przyznam?
Dodaj odpowiedź
Filippo
2015-09-02 22:06:43
Odpowiedzi: 0
Czy nauczyciel będąc na dłuższym zwolnieniu lekarskim wpisał w dzienniku lekcyjnym tematy i się podpisał
Dodaj odpowiedź
Filippo
2015-09-02 22:07:44
Odpowiedzi: 0
Czy nauczyciel będąc na dłuższym zwolnieniu lekarskim wpisał w dzienniku lekcyjnym tematy i się podpisał popełnił przestępstwo?
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-11-26 18:15:29
Odpowiedzi: 0
Co mi grozi za kradzież dokumentow portwela prawa jazdy i pieniedzy 350zł
Dodaj odpowiedź
Zdegustowany
2015-12-13 15:13:57
Odpowiedzi: 0
Czy dowódca pododdziału w wojsku nagminnie podpisując w dzienniku lekcyjnym przeprowadzenie zajęć, które się nigdy nie odbyły popełnia przestępstwo? (oczywiście potwierdzenie nieprawdy jest w tym celu, żeby facet miał święty spokój i nie musiał prowadzić zajęć)
Dodaj odpowiedź
wlodz61
2016-08-23 16:25:04
Odpowiedzi: 0
czy jest przestepstwem poslugiwanie sie dokumentami wytworzonymi post factum..np zdarzenie medyczne opisane miesiac po terminie zmieniajace w swej tresci faktycznie podejmowane czynnosci .
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-12-26 16:32:16
Odpowiedzi: 0
Czy jako kierownik zakladu pracy chronionej podpisujac karte pracy i odbior ekwiwalentu za odziez ochronna w obecnosci i za zgoda tego pracownika w jego imieniu podlegam odpowiedzialnosci karnej?(klopoty z drzeniem jego rak)
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-05-25 22:15:15
Odpowiedzi: 0
Co grozi osobie która wykradła z domu mojej mamy dokument który był protokół że ze zenaniami mojej mamy i jej podpisem oraz jej danymi osobowymi i został wysłany do sądu bez mojej zgody a mama nie żyje od pół roku. Proszę o pomoc
Dodaj odpowiedź
anna
2017-06-04 01:43:22
Odpowiedzi: 0
Jeden z członków mojej rodziny przejął nieruchomość po mojej zmarłej mamie na podstawie sfałszowanego testamentu (Postanowienie Sądu z dn 13.07.2004r).Dysponuję kopią fałszywego testamentu oraz wzorem pisma spadkodawczyni jak i też oryginalnym podpisem mamy z dokumentu bankowego.Jakie mam szanse na unieważnienie sfałszowanego testamentu i odzyskanie nieruchomości? Czy fałszerstwa też przedawniają się po 10 latach?
Dodaj odpowiedź
Gość
2017-12-12 16:55:53
Odpowiedzi: 0
opublikowanie zeznań świadka w postepowaniu przygotowawczym w sprawie karnej na internecie -pod jaki artykuł kk to podlega?
Dodaj odpowiedź
Pawel
2018-10-21 13:06:18
Odpowiedzi: 0
Witam Pracodawca przekazał mi kartę elektroniczną wraz z danymi logowania do systemu przypisane do byłego pracownika. Nakazując pracę w systemie informatycznym z wykorzystaniem ww. Zabezpieczeń. Czy nie narusza to art. 3 pkt 11 i art. 26 rozporządzenia eIDAS (2014 r.) Lub innych aktów prawnych?
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-12-07 14:13:11
Odpowiedzi: 0
Witam w celu uzyskania zamówienia publicznego wykonawca dla spełnienia warunku udziału w postępowaniu posłużył się dokumentami i uprawnieniami osoby (lekarza) bez jej zgody oraz wiedzy. Dokumenty tej osoby zostały umieszczone w "tajemnicy przedsiębiorstwa" lecz na wniosek zostały odtajnione. Osoba (lekarz) nie wyraziła zgody na udział w takim postępowaniu, nie zna firmy która umieściła jej dokumenty w dokumentacji przetargowej i napisała w tej sprawie stosowne oświadczenie do zamawiającego lecz przed złożeniem go zamawiający wyłonił tą firmę jako najkorzystniejszą ofertę w której znajdują się dokumenty osoby która nigdy nie wyraziła na to zgody oraz nigdy nie współpracowała z tą firmą. Czy firma ta powinna zostać wykluczona? czy popełniła przestępstwo ? jakie kroki prawne należy podjąć by firma ta nie uzyskała tego zamówienia publicznego? Proszę o poradę.
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie