Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks Postępowania Karnego

Prawo karneseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks postępowania karnego

Linki sponsorowane

Przedstawiciel społeczny

Art. 90.

§ 1. W postępowaniu sądowym do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego udział w postępowaniu może zgłosić przedstawiciel organizacji społecznej, jeżeli zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego lub ważnego interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka.

§ 2. W zgłoszeniu organizacja społeczna wskazuje przedstawiciela, który ma reprezentować tę organizację, a przedstawiciel przedkłada sądowi pisemne upoważnienie.

§ 3. Sąd dopuszcza przedstawiciela organizacji społecznej, jeżeli leży to w interesie wymiaru sprawiedliwości.

Art. 91.

Dopuszczony do udziału w postępowaniu sądowym przedstawiciel organizacji społecznej może uczestniczyć w rozprawie, wypowiadać się i składać oświadczenia na piśmie.

Pytania prawne (2):
Większe okno
tadeusz pieczonka
2011-06-12 12:30:35
Odpowiedzi: 1
od kiedy obowiązuje ten zapis i jak brzmiały poprzednie = 90kpk+91kpk I JAK to koresponduje z art. 61-63 kpc + 8 kpc + art. 63 K. RP
Odpowiedzi (1):
jarek
2011-09-01 12:41:58
1.od 1997 r. kiedy wszedł nowy k.p.k
2.wcześniej art.81-84 k.p.k. z 1969 r.
3.w k.p.k. przedstawiciel uczestniczy w sprawach karnych, w k.p.c. w cywilnych, co wynika z przytoczonych przepisów,w k.p.k.uprawnienia prawie żadne,w k.p.c.w niektórych sprawach nawet takie jak prokurator.
4.z art.63 Konstytucji zero korespondencji,art.ten dotyczy petycji,wniosków i skarg na działania organów administracji publicznej,które składa się w trybie ustawy i nie do sądu.
Dodaj odpowiedź
TADEUSZ PIECZONKA
2011-09-01 21:18:18
Odpowiedzi: 0
DZIĘKUJĘ uprzejmie za odpowiedź. PROBLEM jest jednak NADAL istotny i jakby NIE zrozumiały przez nowego PREZYDENTA POLSKI i w obliczu WŁAŚNIE NOWELIZOWANEGO kodeksu karnego i postępowania karnego.
OBIEKCJA MOJA dotyczy zapisu
" do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego " KOMU i dlaczego zależy , aby stwarzać taką przeszkodę, która de facto URAGA art. 63 konstytucji i duchowi zapisu art. 90 kpk.
Po jaką cholerę BIUROKRACI w profesorskich BIRETACH -tzw. fachowcy blokują dostęp ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH .
CHĘTNIE wysłucham ARGUMENTÓW przeciw.

SKORO w kpc jest zapis o udziale organizacji społecznych= art. 8kpc+ art. 61-23 kpc +art.462 kpc + art. 63 konstytucji, to dlaczego w kodeksie karnym NIEDOUCZONY PREZYDENT POLSKI[ niedouczony w prawie-OCZYWIŚCIE] daje "wpdzić się za NOS " róznym prawniczym MACHEROM; jeden z nich to senator KRZYSZTOF KWIATKOWSKI.

A ESTIME
mgr inż. mechaNIC TADEUSZ PIECZONKA "60+3"-ZIELONY
11/13-cie years SANStravail/JOBless , non sans TRAVAIL WHISTLEblower
ul. SZMARAGDOWA 31
59 900 ZGORZELEC /0048 75 649 30 44 / WWW.ROPOIWZK.COM- ruch040404@wp.pl
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie