Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks Postępowania Karnego

Prawo karneseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks postępowania karnego

Linki sponsorowane

Czynności sądowe w postępowaniu przygotowawczym

Art. 329.

§ 1. Przewidzianych w ustawie czynności w postępowaniu przygotowawczym dokonuje na posiedzeniu sąd powołany do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

§ 2. Sąd dokonuje czynności jednoosobowo także wtedy, gdy rozpoznaje zażalenie na czynności postępowania przygotowawczego, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Art. 330.

§ 1. Uchylając postanowienie o umorzeniu postępowania przygotowawczego lub odmowie jego wszczęcia, sąd wskazuje powody uchylenia, a w miarę potrzeby także okoliczności, które należy wyjaśnić, lub czynności, które należy przeprowadzić. Wskazania te są dla prokuratora wiążące.

§ 2. Jeżeli prokurator nadal nie znajduje podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, wydaje ponownie postanowienie o umorzeniu postępowania lub odmowie jego wszczęcia. W takim wypadku pokrzywdzony, który wykorzystał uprawnienia przewidziane w art. 306 § 1, może wnieść akt oskarżenia określony w art. 55 § 1 – o czym należy go pouczyć.

§ 3. W razie wniesienia przez pokrzywdzonego aktu oskarżenia prezes sądu przesyła jego odpis prokuratorowi, wzywając go do nadesłania w terminie 14 dni akt postępowania przygotowawczego.

Pytania prawne (3):
Większe okno
Gość
2011-08-29 13:26:07
Odpowiedzi: 0
Witam,
prokurator postanowił odmówić wszczęcia śledztwa (o czyn z art.231 i 271 kk) na podstawie art.17 par.1 pkt1.kpk
zażalenie rozpatrywał Sąd i postanowienie utrzymał w mocy. Sąd zmienił jednak podstawę odmowy wszczęcia śledztwa z art.17 par.1 pkt1 na art.17 par1 pkt2 kpk (brak znamion)
Czy Sąd postąpił prawidłowo?
Nie mam wykształcenia prawnego, a w sprawie nie miałem pełnomocnika. Nie byłem obecny na rozprawie (posiedzeniu) - brak wezwania.
Czy na postanowienie Sądu przysługuje zażalenie? czy też sprawa jest zakończona?
Postanowienie Sądu doręczono 27.08.2011
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-11-20 22:18:43
Odpowiedzi: 0
sprawa jest zakończona, zażalenie nie przysluguje
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-02-26 14:23:28
Odpowiedzi: 0
czy można żadać wykrywacza kłamstw względem ofiary i oskarzonego
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie