Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks Wykroczeń

Prawo karneseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks wykroczeń

Linki sponsorowane

Warunkowe zawieszenie wykonania kary aresztu

Art. 42.

§ 1. Wykonanie kary aresztu można warunkowo zawiesić, jeżeli ze względu na okoliczności popełnienia wykroczenia, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego zachowanie się po popełnieniu wykroczenia należy przypuszczać, że pomimo niewykonania kary nie popełni on nowego podobnego przestępstwa lub wykroczenia.

§ 2. Warunkowe zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który nie może być krótszy niż 6 miesięcy i nie może przekroczyć roku. Okres próby biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia.

§ 3. Jeżeli wykroczeniem została wyrządzona szkoda w mieniu, warunkowe zawieszenie wykonania kary może być orzeczone tylko wtedy, gdy szkoda została w całości naprawiona.

Art. 43.

Warunkowego zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do sprawcy, który:

– chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności organ orzekający uzna zawieszenie wykonania kary za celowe.

Art. 44.

§ 1. Sąd, który orzekł karę aresztu zarządza wykonanie kary, jeżeli ukarany w okresie próby popełnił podobne do poprzedniego przestępstwo lub wykroczenie.

§ 2. Sąd, który orzekł karę aresztu może zarządzić wykonanie kary, jeżeli ukarany w okresie próby popełnił inne przestępstwo lub wykroczenie niż wymienione w § 1.

§ 3. Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 2 miesięcy nie zarządzono wykonania kary, ukaranie uważa się za niebyłe.

§ 4. Na postanowienie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary aresztu przysługuje zażalenie.

Pytania prawne (3):
Większe okno
tomek
2011-09-17 16:18:24
Odpowiedzi: 0
gdy wyrok łaczny z kary odbytej w całości i kary odbywanej zapadnie korzystny ale w momencie wydania zdaze wyjsc na wolnośc to czy zdjeta kara moze byc zaliczona na poczet innej kary
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-12-10 19:32:50
Odpowiedzi: 0
Mojemu mezowi 3 sierpnia tego roku skonczyl sie okres warunkowy,ale w tym okresie dostal ponowny wyrok,sad odwiesil mi ten warunkowy okres ale sprawa odbyla sie dopiero 20.11 tego roku czy sad ma do tego prawo??
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-03-13 18:47:52
Odpowiedzi: 0
straciłam prawo na rok gdy jechałam pod wpływem alkocholu, na zakazie policja znów mnie złapała gdy prowadziłam auto byłam trzeżwa. co mi za to grozi? czy sąd może mi owiesić karę pozbawienia wolności ktura mam w zawieszeniu?
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie