Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks Wykroczeń

Prawo karneseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks wykroczeń

Linki sponsorowane

Wykroczenia przeciwko osobie

Art. 104.

Kto skłania do żebrania małoletniego lub osobę bezradną albo pozostającą w stosunku zależności od niego lub oddaną pod jego opiekę, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Art. 105.

§ 1. Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 popełnia osoba, pod której nadzór odpowiedzialny oddano nieletniego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

§ 3. W wypadkach określonych w § 1 i 2, jeżeli nieletni czynem swym wyrządził szkodę, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Art. 106.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Art. 107.

Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Art. 108.

Kto szczuje psem człowieka, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Gość
2011-05-02 16:49:35
Odpowiedzi: 0
czy odpalenie petardy na własnym podwórku w dzień jest czynem karalnym i jakie grożą sankcie karne i jeśli zostanie wezwana policia ma prawo legitymować wszystkich domowników
Dodaj odpowiedź
Adam
2011-07-20 13:41:42
Odpowiedzi: 0
Czy ustawiczne uniemożliwianie przejścia przez wspólny korytarz w lokalu zajmowanym przez trzy rodziny jest wykroczeniem ?
Dodaj odpowiedź
Atulanka
2011-11-28 08:22:14
Odpowiedzi: 0
Syn został ukarany przez wychowawcę kl za próbę napaści na kolegę Odwołałam się od tej decyzji do dyrekcji szkoły Komisja szkolna w skład której wchodził:dyrektor szkoły,pedagog szkolny i 2 nauczycielki w uzasadnieniu podtrzymania nagany złożyli fałszywe oskarżenia w stosunku do mojego syna.Przytoczyli zdarzenia które nie miały miejsca na terenie szkoły podając daty tych zdarzeń Okazało się,że w tych dniach syna nie było w szkole Chciałabym się dowiedzieć z jakiego paragrafu mogę oskarżyć Komisję o składanie fałszywych zeznań?
Dodaj odpowiedź
Marta
2012-06-12 01:09:39
Odpowiedzi: 1
Od kiedy mieszkam z macocha jestem nieustannie przez nią poniżana i obrażana przy moich znajomych, rodzinie, narzeczonym. Ostatnio zamknela mi drzwi gdy bylam na dworze i przez godzinę siedzialam na dworze, dodam, ze byl to pozny wieczor, a mieszkamy w lesie. Do tego uderzyla mnie, kopiąc mnie w nerki. Teraz nie wiem, czy mam iść z tym na policję, czy dać spokój, bo na adwokata mnie nie stać. Dodam, że jestem pełnoletnia. Bardzo proszę o chociaż najmniejszą podpowiedź!
Odpowiedzi (1):
Janek Dzbanek
2013-04-02 22:22:46
można wytoczyć postepowanie o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad pasierbicą, tudzież jeśli jest to krótszy okres niż pół roku, zakwalifikować można jako naruszenie nietykalności, zmuszanie do określonego zachowania się, zniesławienia. Trzeba zgłosić w Policjijeśli masz skończone 17 lat możesz udac się sama. Nie powinni ciebie wygonić.
Dodaj odpowiedź
Wiesław
2013-03-01 13:09:18
Odpowiedzi: 0
Witam. Moje mieszkanie własnościowe jest notorycznie zalewane przez sąsiadów z góry,kilkakrotne interwencje nie pomagały więc w chwili krytycznej postanowiłem odciąć pion wodny.W chwili obecnej mam zarzut z art.107 kodeksu wykroczeń.Co mi grozi w tej sytuacji.

Pozdrawiam.
Malczewski Wiesław
Dodaj odpowiedź
Aleksander
2013-10-10 18:50:53
Odpowiedzi: 0
Jak się obronić przed dokuczliwością instytucji windykacyjnej, która sukcesywnie, dokuczliwie poprzez serie pism, domaga się zapłaty, na podstawie fałszywej oszukańczemu donosowi.
Wszelkie, wielokrotne wyjaśnienia i dowody braku zasadności roszczeń, nie robią na tej instytucji wrażenia !
Dodaj odpowiedź
Gość
2013-10-28 08:57:57
Odpowiedzi: 0
Odnośnie artykułu 106 w odniesieniu do funkcji nauczyciela. Może za ktoś jakąś realną sytuacje, która mogłaby mieć miejsce? Piszę prace na temat odpowiedzialności prawnej nauczyciela, brakuje mi przykładów,
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-01-30 16:29:50
Odpowiedzi: 0
Moja sąsiadka z "dołu" ustawicznie zakłóca nocny spokój mojej rodziny. W przypadku usłyszenia jakichkolwiek hałasów w bloku wzywa patrole Policji, które trafiają do nas.
Oczywiście jesteśmy już w łóżkach i nie hałąsujemy w żaden sposób.
Kobieta jest już w starszym wieku (ok.72 l.)
i wg mojej oceny cierpi na depresję - mieszka sama w dużym mieszkaniu od wielu już lat. Wg Policji - muszą przyjeżdżać na każde Jej wezwanie. Jak się przed tym ochronić?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-03-19 15:15:30
Odpowiedzi: 0
mam zarzut z art. 107 k.w. za skierowanie kamery nie monitoringu w okno sąsiada co miało miejsce ale opis zawiadomienia odbiega od prawdy ponieważ widząc że jestem nagrywany z domu sąsiada i gościa sąsiada postanowiłem to zdarzenie nagrać. czy sprawa trafi do sądu?
Dodaj odpowiedź
Lech
2014-10-14 13:23:17
Odpowiedzi: 0
chcą mnie oskarżyć o to ,że publicznie znieważyłem grupe osób narodowosci romskiej z jakiego kodeksu bede odpowiadał z KK czy K.Wykroczeń?
Dodaj odpowiedź
Grazia
2015-01-07 21:32:12
Odpowiedzi: 0
Jakiej podlegoa karze osoba urzędowa,która świadomie wykorzystuje(manipuluje)osobą chorą psychicznie w celu osiągnięcia korzyści materialnych ? Pozdrawiam
Dodaj odpowiedź
Gość
2018-03-15 18:42:02
Odpowiedzi: 0
co moge zrobić jak moja corka jest zastraszana i szkalowana przez inne uczennice co w tym wypadku zrobić czy jest na to jakiś paragraf
Dodaj odpowiedź
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie