Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks karny | Sądy | Kodeks wykroczeń | Kodeks pracy
Mapa strony
Mapa strony
kodeks karny / prawo karne

Kodeks Karny

Prawo karne
Portal informacyjnyseparator A A A separator Poleć znajomemu    Wydrukuj separator    Strona główna 
Sądy
Sądy w Polsce

Kodeks karny

Linki sponsorowane
Pytania prawne (1):
Większe okno
Tadeusz
2011-12-25 02:19:45
Odpowiedzi: 1
Witam mam pytanie dotyczące mojego syna lat 19.Podczas prowadzenia samochodu był pod wpływem wcześniej palonej trawki.Na komisariacie na pytanie policjanta zgodził się na dobrowolne poddanie się karze - bez żadnej informacji o jej wysokości okresie .Po paru dniach w prokuraturze dowiedział sie że prawo jazdy będzie zatrzymane na 1 rok ,obecnie jednak prokuratura w akcie oskarżenia żąda zatrzymania prawa jazdy na 3 lata.Proszę o odpowiedz na jakich zasadach działa samowolne poddanie się karze.Co można z tym zrobić.
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-12-29 19:43:16
dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej bez przeprowadzenia rozprawy, tzw. dobrowolne poddanie się karze - jest to formalnie wniosek podejrzanego. Może on zaproponować konkretną karę ( pozbawienie wolności, karę grzywny lub ograniczenia wolności - inaczej prace społeczne ) i środki karne - m.in. właśnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. na taką propozycję musi się zgodzić prokurator. Może zastrzec, że zgodzi się na dobrowolne poddanie się karze, ale np. przy wyższym okresie zakazu prowadzenia pojazdów. Ten okres zależy od stanu nietrzeźwości, im wyższy tym dłuższy zakaz. Jezeli podejrzany dogada się z prokuratorem co do szczegółów kary to razem z aktem uskarżenia prokurator kieruje wniosek w trybie art 335 kpk - właśnie o poddanie się karze. Teraz jeszcze na taką karę musi się zgodzić Sad. jeśli nie ma przeciwwskazań - błędów we wniosku, to wydaje wyrok na posiedzeniu bez rozprawy na uzgodnioną wcześniej karę.
Do chwili wydania wyroku - w praktyce do czasu posiedzenie przed sądem oskarżony może zmienić zdanie i cofnąć swój wniosek, jeżeli stwierdzi, że kara jest za wysoko, za długi zakaz lub że czuje się niewinny. Wówczas sąd kieruje sprawę na rozprawę. Wcześniej może też wydać wyrok nakazowy według swojego uznania, w praktyce najczęściej w takiej karze, jaka widnieje we wniosku. Na taki wyrok nakazowy może się nie zgodzić i oskarżony jak i prokurator, kierując sprzeciw w terminie 7 dni. Wtedy właśnie sąd kieruje sprawę na rozprawę, po której wydaje wyrok według swojego uznania. najczęściej w wysokości jak uzgodniono. Może oczywiście łagodniej potraktować sprawcę, ale i surowiej. Zależy od sędziego na jakiego trafi sprawa.
Odnośnie rozprawy wyższe są koszty , które co do zasady obciążają oskarżonego, nie licząc czasu jaki musi poświęcić oskarżony przed sądem.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Czy właściciel działki (we wsi lub mieście) może umieszczac na niej reklamy wizualne dowolnego kształtu i rozmiaru,
Dodano: 2011-12-20 20:43:40 przez: 2011-12-20 20:43:40
Jestem nauczycielką.Czy w sytuacji, gdy byłam w pracy, w szkole, a kilkaset metrów dalej, ktoś w swoim biurze udzielił
Dodano: 2011-12-19 21:01:11 przez: 2011-12-19 21:01:11
dotyczące samoobrony mianowicie o posiadaniu pałki teleskopowej, czy w wymiarze prawda jest dozwolone jej posiadanie ???
Dodano: 2011-12-27 10:06:37 przez: 2011-12-27 10:06:37
mam wezwanie do sadu drugi wydzial karny z paragrafu 490/11 i 442/11 nieznam tych paragrafuw i niewiem co znacza prosze o odpowiedz
Dodano: 2011-12-27 19:40:51 przez: 2011-12-27 19:40:51

Do góry
sądy pomorskie sądy zachodniopomorskie sądy warmińsko-mazurskie sądy podlaskie sądy mazowieckie sądy kujawsko-pomorskie sądy wielkopolskie sądy lubuskie sądy lubelskie sądy łódzkie sądy dolnośląskie sądy opolskie sądy śląskie sądy świętokrzyskie sądy podkarpackie sądy małopolskie